Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri Akademik Değerlendirmesi Duyuruları

Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman vb. sayıları

posted Dec 14, 2013, 10:51 AM by Engin Arik

14 Aralık 2013 tarihinde http://goo.gl/Ne3ORv adresindeki temel dosyaya öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman vb. sayılarını da ekledim. L, M, ve N sütunlarında bulabilirsiniz. Bir kaç üniversitedeki son değişiklikleri yansıttım.

Yeni çalışmaya katılım duyurusu

posted Dec 12, 2013, 1:09 PM by Engin Arik

Üniversitelerdeki psikoloji bölümlerindeki olumlu/olumsuz durumları araştırıyoruz. Araştırmamıza katılımınızı rica ediyoruz. Ön-sonuçlar önceki araştırmalarımda olduğu gibi kamuoyu ile paylaşılacaktır. Psikoloji camiasına, düzenlenecek çalıştay/kurultaylara bir katkısı olacağı umuduyla. 

Araştırmaya katılım tamamen gönüllüdür. Araştırmadan istediğiniz an sayfayı kapatarak ayrılabilirsiniz. İstediğiniz soruları yanıtlayabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi kesinlikle belirtmeyiniz, belirtseniz bile açıklanmayacaktır.

Katılımınız bizim için çok değerlidir. Katıldığınız için çok teşekkür ederiz. Bağlantı:


Bu anketi uygun gördüğünüz kişilerle paylaşabilirsiniz.  

Anket çeşitli e-listelerle, facebook, twitter aracılığıyla paylaşılacaktır ve bütün psikoloji öğrenci, mezun, akademisyenlerine açıktır.

Saygılarımla,

Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri Akademik Değerlendirmesi (Sürüm 2013.2) yayında.

posted Dec 9, 2013, 8:05 PM by Engin Arik

Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri Akademik Değerlendirmesi (Sürüm 2013.2) güncellendi.

Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri Akademik Değerlendirmesi'nin 2. sürümü 13 Aralıkta

posted Dec 8, 2013, 8:01 PM by Engin Arik

Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri Akademik Değerlendirmesi'nin 2. sürümü 13 Aralıkta. Öğretim üyelerinin eğitim bilgilerini güncelleyerek %94'e çıkarttım.

'Öğretim üyelerinin de bir sıralaması yapılsa iyi olmaz mı?'

posted Dec 6, 2013, 9:23 AM by Engin Arik

Evet. Yaptım ama henüz websitesine koymadım. Ama bilimsel makalelerde yer alacak. Belki ileride websitesine de koyarım.

Öğretim üyeleri lisans ve doktora bilgileri güncellemesi

posted Dec 5, 2013, 9:03 AM by Engin Arik

Öğretim üyeleri lisans ve doktora bilgileri http://goo.gl/Ne3ORv adresinde güncellenmektedir.

Web of Knowledge’da Türkiye Adresli Psikoloji Yayınlarına Genel Bir Bakış makalesinin son taslak hali

posted Dec 4, 2013, 10:17 PM by Engin Arik

Web of Knowledge’da Türkiye Adresli Psikoloji Yayınlarına Genel Bir Bakış başlıklı makalemin son taslak halini http://www.enginarik.com/web-of-knowledge-da-tuerkiye-adresli-psikoloji-yayinlarina-genel-bir-bakis sayfasında paylaştım. Bu makalede Türkiye adresli yayınları İran, Yunanistan, Almanya, Hollanda, İngiltere ve ABD adresli yayınlarla sayısal olarak da karşılaştırdım.

'Eğitim alanlarında Psikoloji, PDR ve Psikiyatriyi neden ayrı kategorilere koydunuz. Bunlar aynı değil mi?'

posted Dec 3, 2013, 11:51 AM by Engin Arik

Bunlar tabiki aynı değil. Pek çok gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu alanlar birbirlerinden farklıdır. Türkiye'de bile öyledir. 

Şöyle ki, örneğin: 

    Psikoloji klasik olarak Fen-Edebiyat (veya yeni ayrımlarla Edebiyat, İnsani Bilimler, Sosyal Bilimler vb.) fakültesinin bölümlerinden birisidir. 
    PDR (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik; kimi üniversitelerde Eğitim Bilimleri bölümünün alt alanı olarak kimisinde ayrı bir bölüm olarak) ise Eğitim fakültesinin bölümlerinden birisidir. 
    Psikiyatri (klasik adıyla Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı) ise Tıp fakültesi devamındaki uzmanlık alanlarından birisidir. 

Bu nedenle öğretim üyelerinin lisans ve doktora eğitim alanları ile ilgili bir çalışmada bu ayrıma gitmek şarttır. GitMEmek ise yanlıştır.


Bu değerlendirmede bütün psikoloji bölümleri var mı?

posted Dec 3, 2013, 8:16 AM by Engin Arik

Değerlendirmede Türkiye'de olan ve ÖSYM tarafından listelenip kontenjanı belli olan bütün psikoloji bölümleri vardır. Bazı üniversitelerin websitelerinde bölüm gözüküyor ama öğrenci al(a)madıkları için değerlendirmede bu üniversitelere yer verilmemiştir.

'Yayınlarımızla ilgili bir çalışma için önce bizlerden izin alman gerekirdi'

posted Dec 2, 2013, 5:03 PM by Engin Arik

Hayır, sizlerden izin almama gerek yoktu. Bir akademisyenden böyle bir şey duymak garip. Akademik yayın --adı üstünde, yayın--. Telif haklarınızı dergilere/yayınevlerine vermişsiniz ve onlar da yaymış. Dergiler, yayınevleri ve veritabanları bunun için var. 

Biliminsanlarının çalışmalarının üstünde "gizlilik" yoksa tabiki araştırma yapılabilir. Gizli çalışmalar zaten dergi, yayınevleri ve veritabanlarından ulaşılamaz. 

Bibliyometrik araştırmaların yüzlerce örneği, dergileri, kitapları vs herşeyi var. Bir araştırma alanı yani.

1-10 of 18